Zvykne sa hovoriť: “Čo na srdci, to na jazyku.” A v tomto prípade to platí doslova.
Jazyk pod drobnohľadom nám prezradí o našom zdravotnom stave viac ako si myslíme.
Čínski liečitelia dokážu z jazyka odhaliť nedostatok či nadbytok energie v orgánoch, slabú cirkuláciu krvi, tráviace problemy či začínajúcu virózu. Jazyk je akýmsi meradlom zdravia.
Jazyk nám pomáha vytvárať reč, rozoznávať chute, rozomieľať a spracovávať potravu.
Poskytuje nám tiež okamžitý obraz o našom zdraví. Dôležité údaje vieme vyčítať z jeho farby, tvaru, povlaku, vlhkosti, veľkosti, prasklín či vriedkov.
Nielen alternatívna medicína používa jazyk na diagnostiku zdravotných problémov. Aj naši lekári považujú jazyk za spôsob ako rozpoznať príznaky ochorení.
Jazyk ako mapa orgánov
Na jazyku rozoznávame niekoľko oblastí, ktoré sú prepojené s našimi orgánmi.
Napríklad predná časť jazyka (od špičky) zodpovedá srdcu a pľúcam, stred zase žalúdku a slezine a zadná časť (koreň) obličkám, močovému mechúru, tenkému a hrubému črevu. Po bokoch jazyka môžeme pozorovať stav pečene a žlčníka. Špička jazyka odráža zdravie srdca, pričom jasne červená špička naznačuje problémy so srdcom.
Ryhy a praskliny zas napovedajú o nedostatku vlhkosti v žalúdku alebo o konštitučnej slabosti srdca.
Povlak na jazyku je tiež dôležitý, lebo nám signalizuje správne fungovanie orgánov. Hrúbka povlaku odráža silu patogénnych faktorov prítomných v tele, čím sú patogény silnejšie, tým je povlak hrubší.
Silný žltý povlak v strede jazyka môže byť znakom, že patogén už vnikol do vnútorných vrstiev nášho tela, a teda choroba (napr. chrípka) je v rozvinutom štádiu.
Povlak na jazyku je tiež dôležitý, lebo nám signalizuje správne fungovanie orgánov.
Zdravý človek má mať biely, ľahko vlhký a tenký povlak pevne spojený s povrchom jazyka, ktorý sa nedá zoškriabať či zotrieť. Najtenší je na bokoch a špičke, mierne silnejší v strede (zóna žalúdka a sleziny) a najsilnejší vzadu na koreni jazyka.
Hrúbka povlaku odráža silu patogénnych faktorov prítomných v tele, čím sú patogény silnejšie, tým je povlak silnejší. Biely povlak značí prítomnosť chladu a žltý povlak prítomnosť horúčosti (príp.zápalu).
Farba jazyka poskytuje okamžitý a presný obraz momentálneho stavu.
Ak je jazyk suchý, bledé telo znamená problemy s krvou, červené telo jazyka oznamuje prítomnosť zápalu v organizme.
Červené bodky alebo škvrny vznikajú zo zápalov a stagnácie krvi.
Fialové telo znamená hromadenie krvi. Jazyk červený uprostred a tmavý po stranách ukazuje na veľmi vážny stav ochorenia obličiek.
Namodralé telo jazyka a naviac bez povlaku hovorí o úplnom kolapse životnej sily a krvi a u tehotných žien môže namodralý jazyk avizovať hroziaci potrat.
Silný žltý povlak v strede jazyka môže byť znakom, že patogén už vnikol do vnútorných vrstiev nášho tela, a teda choroba (napr. chrípka) je v rozvinutom štádiu.
Nemusíte byť odborníkom na diagnostiku jazyka na to, aby ste si urobilii základné vyšetrenie pred zrkadlom. Stačí, aby ste si svoj jazyk občas pozreli a aby ste si na ňom všimli akékoľvek zmeny. Ak si všimnete nezvyčajnú farbu, povlak, prasklinu alebo útvar, venujte osobitú pozornosť príslušnému orgánu.